اخبار اخبار سلامت

آخرین خبر ها از واکسن ایرانی برکت

واکسن ایرانی برکت

به گزارش مشرق، مینو محرز، محقق اصلی تیم تولید واکسن کوو ایران برکت در پاسخ به این سوال که مجوز اورژانسی مصرف واکسن چه تفاوتی با مجوز عادی دارد؟، گفت: مجوز رسمی از یک مرجع بین المللی نظیر سازمان جهانی بهداشت دریافت می‌شود و برای اخذ این مجوز هنگامی که هر ۳ فاز مطالعاتی به پایان رسید و مقالات آن‌ها هم نوشته شد، این مقالات باید هم مورد تایید سازمان غذا و دارو کشور و هم مورد قبول سازمان‌های بین المللی نظیر سازمان جهانی بهداشت، قرار بگیرند.

وی ادامه داد: اولین بار است که در دنیا با توجه به شیوع گسترده کرونا، لزوم واکسینه کردن هر چه سریع‌تر مردم و کمبود واکسن در جهان واکسن‌ها قبل از اینکه تمام این مراحل را طی کنند که بسیار هم زمانبر است، در داخل کشورها مجوز مصرف اضطراری دریافت می‌کنند و هنگامی این مجوز اخذ می‌شود به این معنی است که واکسن بی خطر و موثر است.

محقق اصلی تیم تولید واکسن کوو ایران اظهار کرد: هم اکنون در فاز سوم که باید به حدود ۲۰ هزار نفر واکسن زده شود، تزریق دز اول انجام شده و  برای نیمی از داوطلبان هم واکسیناسیون دز دوم صورت گرفته و تزریق دز دوم واکسن به طور کامل به همه داوطلبان و انتشار نتایج آن‌ها تقریبا تا اواخر مرداد و شهریور ماه طول می‌کشد که مدت زمان بسیاری است و با توجه به اینکه ویروسی که هم اکنون در حال گردش در جامعه است، قدرت سرایت بالایی دارد و کشورهای بسیاری هم گرفتار آن هستند، باید هر چه سریع‌تر واکسیناسیون انجام شود و از این رو دریافت مجوز اورژانسی در چنین شرایطی لازم است، چرا که بر اساس مطالعات انجام شده این واکسن هم موثر و هم بی خطر است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه سایر کشورها هم البته تنها در مورد کووید این اقدام را انجام داده و به واکسن‌ها مجوز اورژانسی داده اند، بیان کرد: افرادی که برای تزریق واکسن نگران هستند، تا حدی زیادی تحت تاثیر اطلاعاتی که در خصوص عوارض تزریق به ویژه در فضای مجازی مطرح می‌شود، قرار می‌گیرند و دچار اینفودمی هستند و این در حالی است که میلیون‌ها نفر در جهان واکسینه می‌شوند و این اقدام فقط برای تعدادی بسیار کمی از آن‌ها با عارضه همراه است.

وی افزود: احتیاج به واکسن داریم و در هیچ کجای دنیا به ما مقدار زیادی واکسن داده نمی‌شود چرا که کشورهای دیگر هم با مشکل کمبود واکسن مواجه هستند و واکسن‌هایشان را لازم دارند و آن‌ها نمی‌فروشند و در نتیجه اخذ مجوز اورژانسی واکسن ضروری است و باید هرچه سریع‌تر واکسیناسیون در کشور انجام شود و در حال حاضر مرحله اول که مربوط به بی خطر بودن و مرحله دوم که نشان دهنده موثر بودن واکسن است، به طور کامل انجام شده و به تایید سازمان غذا و دارو رسیده است و تنها انجام بخشی از فاز سوم مطالعاتی باقی مانده است.

آخرین وضعیت انتشار مقالات علمی نتایج فازهای مطالعاتی واکسن برکت

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص انتشار مقالات علمی نتایج فازهای مطالعاتی واکسن برکت توضیح داد: انتشار مقالات علمی هنگامی لازم است که قصد داشته باشیم از یک مرجع بین المللی تاییدیه دریافت کنیم و در آن صورت باید نتایج تمام سه مرحله مطالعاتی واکسن را در مجلات علمی منتشر کنیم و این نتایج توسط سازمان‌های بین المللی نظیر سازمان جهانی بهداشت مورد بررسی قرار گیرند و برای دریافت مجوز در داخل کشوری نیازی به انتشار مقاله نیست چرا که سازمان غذا و دارو قدم به قدم در مراحل مختلف تولید واکسن آن را کنترل می‌کند و هر بسته واکسن که از کارخانه بیرون می‌آید، توسط این سازمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و بعد به داوطلب تزریق می‌شود.

محقق اصلی تیم تولید واکسن کوو ایران در خصوص آخرین وضعیت انتشار مقاله‌های واکسن کوو ایران برکت در نشریات بین المللی تشریح کرد: مقاله فاز حیوانی و مرحله اول ترایال انسانی این مطالعه نوشته شده و مقاله مرحله دوم هم در حال نوشتن است چرا که باید ۴۲ روز بعد از تزریق دز دوم واکسن برای آخرین نفر در این مرحله آنتی بادی اندازه گیری شود و این مقاله به زودی منتشر می‌شود و مرحله سوم هم که هنوز به پایان نرسیده و هنگامی که این مرحله به پایان برسد، مقاله آن را تکمیل می‌کنیم.

منبع: میزان

تولید واکسن “ایران برکت” به ۳ میلیون دوز رسید

سید رضا مظهری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: واکسن های تولیدی به محض صدور مجوز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای استفاده عموم آماده سازی می شوند.

وی تاکید کرد: در تیر ماه امسال با راه اندازی خط تولید جدید، تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا به ۱۱ میلیون دوز در ماه خواهد رسید، به عبارتی این محصول فناورانه هفته ای حدود سه میلیون دوز تولید خواهد شد.

تامین بخش عمده‌ای از نیازهای فعلی با واکسن ایرانی کرونا

مدیر اجرایی مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ادامه داد: ظرفیت تامین بخش عمده نیازهای فعلی با واکسن ایرانی کرونا فراهم شده است و به محض اینکه وزارت بهداشت مجوز لازم را صادر کند، واکسن داخلی آماده تزریق به هموطنان است.

مظهری بیان داشت: محققان ایرانی با تمام توان تلاش کردند که نگرانی مردم در خصوص واکسن کرونا برطرف شود و آنان دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به شرایط موجود، مجوز استفاده اضطراری واکسن کوو ایران برکت را هرچه سریع تر صادر کند.

 

پایان تزریق دوز اول واکسن ایران برکت به ۲۰ هزار داوطلب طی یک هفته آینده 

مدیر اجرایی مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) افزود: پس از تزریق واکسن به ۱۰ هزار و ۵۰۰ داوطلب تهرانی و کرجی در روزهای گذشته، پیش بینی می شود حدود یک هفته آینده همه ۹۵۰۰ داوطلب در چهار شهر بوشهر، مشهد، شیراز و اصفهان واکسن مرحله اول را دریافت کنند؛ بنابراین با این کار تمام ۲۰ هزار داوطلب، دوز اول واکسن خود را دریافت خواهند کرد.

مظهری با اشاره به اینکه تزریق دوز اول واکسن به داوطلبان در چهار شهر فوق چند روزی است که آغاز شده است، گفت: در این شهرها ۹ هزار و ۵۰۰ داوطلب وارد این طرح مطالعاتی می شوند که تاکنون از این تعداد بیش ۴۵۰۰ داوطلب دوز اول واکسن خود را دریافت کرده اند.

وی، تعداد داوطلبان مرحله سوم تست انسانی این واکسن را ۲۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: ۱۰ هزار و ۵۰۰ داوطلب در شهرهای تهران و کرج، دوز اول واکسن خود را دریافت کردند. از فردا (۲۳ خرداد ماه) دوز دوم واکسن به داوطلبان در شهر تهران آغاز می شود و در کرج هم به فاصله یک هفته بعد شروع خواهد شد.

مظهری افزود: تزریق دوز دوم واکسن حدود ۲ هفته طول خواهد کشید و در این مدت تزریق دوز دوم واکسن به داوطلبان تهرانی به پایان می رسد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *