آیا ما میتوانیم در مریخ زندگی کنیم ؟

با این حال ، سطح به دلیل تابش ، فشار هوا و جو حاوی اکسیژن 0.16٪ بسیار مهمان نواز نیست. … بقای انسان در مریخ نیاز به زندگی در زیستگاههای مصنوعی مریخ با سیستمهای پیچیده پشتیبانی از زندگی دارد

آیا بر روی مریخ میتوان پیاده روی نمود ؟

نتایج نشان داد که سرعت ایده آل پیاده روی در مریخ فقط کمی بیشتر از نیمی از میانگین زمینی خواهد بود. اگرچه کاوشگران مریخی با سرعت کمتری از سرعت حرکت روی زمین می روند ، اما فقط نیمی از انرژی را برای حرکت یک جسم صرف می کنند.

در زمین ما از گرانش استفاده می کنیم تا در هر قدمی که می رویم به جلو بیفتیم و آن را با یک حرکت بالا و پایین ، دقیقاً شبیه یک آونگ ، به سرعت جلو تبدیل کنیم. اما فضانوردان در مریخ که جاذبه زمین یک سوم زمین است چگونه راه خواهند رفت؟

در حالی که هواپیماها برای ایجاد نیروی جاذبه مریخ بالا و پایین می رفتند ، داوطلبان روی سکوهای رصد نیرو قدم می زدند.

نتایج نشان داد که سرعت ایده آل پیاده روی در مریخ فقط کمی بیشتر از نیمی از میانگین زمینی خواهد بود. اگرچه کاوشگران مریخی با سرعت کمتری از سرعت حرکت روی زمین می روند ، اما فقط نیمی از انرژی را برای حرکت یک جسم صرف می کنند. این آمار برای طراحان ماموریت که مأموریتی به سیاره سرخ آماده می کنند بسیار حیاتی است.

مریخ سرد است یا گرم ؟

مریخ ممکن است داغ به نظر برسد ، اما اجازه ندهید رنگ آن شما را فریب دهد – مریخ در واقع بسیار سرد است! در مدار ، مریخ حدود 50 میلیون مایل با خورشید فاصله دارد تا زمین. این بدان معنی است که برای گرم نگه داشتن آن نور و گرما بسیار کمتری می شود.

روی مریخ میتوان نفس کشید ؟

در این شرایط انسانها در عرض چند دقیقه می میرند مگر اینکه لباس تحت فشار از زندگی پشتیبانی کند. اگر فشار اتمسفر مریخ بتواند از 19 kPa (2.8 psi) افزایش یابد ، پس لباس فشاری مورد نیاز نخواهد بود. بازدیدکنندگان فقط باید از ماسکی استفاده کنند که تحت فشار مثبت 100٪ اکسیژن را تأمین کند.

کاشت درخت روی مریخ

تو می توانی؛ شما فقط باید فضا را به گلخانه فشرده کرده و آنها را در خاکی که از نمک پرکلرات مریخ فیلتر شده و برای زندگی بالاتر سمی است بکارید. الف) زمین برای گیاهان مناسب نیست. مواد معدنی کافی وجود ندارد و آب نیز وجود ندارد. و اگر آب مایع وجود داشته باشد ، بسیار شور است. جو مریخ تحت تأثیر دی اکسید کربن (CO2) با غلظت 96٪ قرار دارد. اکسیژن فقط 0.13٪ است در حالی که در جو زمین 21٪ است. موکسی قادر است اتمهای اکسیژن را از مولکول های CO2 که از یک اتم کربن و دو اتم اکسیژن تشکیل شده اند ، از بین ببرد.

چرا مریخ قابل سکونت نیست؟

“نتایج ما نشان می دهد که (متا) آب نمک های پایدار در سطح مریخ و زیر سطح کم عمق آن (عمق چند سانتی متر) قابل سکونت نیستند زیرا فعالیت های آب و دمای آنها خارج از حد تحمل شناخته شده برای زندگی زمینی است” ، که بصورت آنلاین دوشنبه (11 مه) در منتشر شد

خیلی سریع نیست از آنجا که مریخ فقط حدود 3/1 جاذبه زمین دارد ، بیشتر شبیه جهش های طولانی است و شما باید آن را با لباس فضایی انجام دهید ، بنابراین احتمال سقوط بسیار خوب است.

آیا در مریخ باران می بارد ؟

در حالی که جو نازک سیاره سرخ و دمای سرد تلخ باعث می شود که این ابرهای یخ زده هرگز به شکل باران و برفی که در اینجا روی زمین می بینیم سقوط نکند ، اما در واقع یک نوع بارش در مریخ وجود دارد. ناسا توضیح می دهد: “این بارش به احتمال زیاد به شکل یخبندان در می آید.” ایمپکتیت ، که برای حفظ نشانه های حیات روی زمین نشان داده شده است ، در مریخ کشف شد و می تواند نشانه هایی از زندگی باستان را داشته باشد ، اگر زندگی در این سیاره وجود داشته باشد. در 7 ژوئن 2018 ، ناسا اعلام کرد که مریخ نورد کنجکاوی مولکولهای آلی را در سنگهای رسوبی کشف کرده که قدمت آنها سه میلیارد سال است.

آیا مریخ در خود طلا دارد ؟

علاوه بر این ، لیتیوم ، کبالت ، نیکل ، مس ، روی ، نیوبیوم ، مولیبدن ، لانتانیم ، یوروپیوم ، تنگستن و طلا به مقدار کمی یافت شده است. کاملاً ممکن است که در بعضی جاها این مواد به اندازه کافی متراکم شده و از نظر اقتصادی استخراج شوند.

سفر به مریخ

مهندسین روی زمین در هنگام سفر دریایی زبانه های نزدیک ماموریت را نگه می دارند. فعالیت های عمده شامل:
بررسی سلامت و نگهداری فضاپیماها
نظارت و کالیبراسیون فضاپیما و زیر سیستم ها و ابزارهای موجود در آن
انجام چرخش تصحیح نگرش (چرخش مختصر برای اینکه آنتن جهت برقراری ارتباط به سمت زمین باشد و صفحات خورشیدی را جهت برق به سمت خورشید نگه دارید)
انجام فعالیتهای ناوبری ، مانند مانورهای اصلاح مسیر ، برای تعیین و اصلاح مسیر پرواز و آموزش ناوبران قبل از ورود به جو. سه مانور تصحیح آخر در زمان نزدیک شدن برنامه ریزی شده است.
آماده سازی برای ورود ، نزول و فرود (EDL) و عملیات سطحی ، فرایندی که شامل آزمایشات ارتباطات ، از جمله ارتباطات مورد استفاده در طول EDL است.
زمان انجام این ماموریت زمانی است که زمین و مریخ در موقعیت خوبی نسبت به یکدیگر برای فرود روی مریخ قرار دارند. به عبارت دیگر ، در مقایسه با زمانهای دیگر که زمین و مریخ در مدار خود در موقعیت های مختلف قرار دارند ، در این زمان برای رسیدن به مریخ قدرت کمتری لازم است. همانطور که زمین و مریخ با سرعت و فواصل مختلف به دور خورشید می چرخند ، تقریباً هر 26 ماه یک بار ، آنها به گونه ای تراز می شوند که امکان صرفه جویی در مصرف انرژی را به مریخ بدهد.

اطلاعات کلی از مریخ

مِرّیخ یا بَهرام (به انگلیسی: Mars) چهارمین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است که در یک مدار طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز آن از زمین کمی طولانی‌تر است.

نام فارسی این سیاره بهرام و نام عربی-یونانی آن مِرّیخ است. در کتاب‌های قدیمی فارسی آن را فلک شحنهٔ پنجم و سایس رواق پنجم نیز نامیده‌اند.

قطر مریخ نزدیک به یک‌دوم قطر زمین و برابر ۶٬۷۹۰ کیلومتر است. (قطر زمین: ۱۲٬۷۵۶ کیلومتر).

نوری که از خورشید به مریخ می‌رسد نصف نوری است که زمین دریافت می‌کند، اما روز مریخی چهل دقیقه طولانی‌تر از روز زمینی است؛ بنابراین شرایط از نظر نور تقریباً مثل زمستان زمین است و به این خاطر امکان رشد گیاهان در شرایط گلخانه‌ای در مریخ وجود دارد.[۲] روزهای مریخ ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه درازا دارند. از آن‌جا که محور سیارهٔ مریخ همانند زمین °۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال مریخی کمابیش دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به درازا می‌کشد.

اتمسفر مریخ سرخ رنگ است و از زمین در آسمان شب نیز سرخی آن دیده می‌شود. کرهٔ مریخ دو قمر کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که ریختی نابسامان دارند. این دو قمر شاید شهاب‌سنگ هستند که در مدار مریخ به دام افتاده‌اند. اگر شخصی در کرهٔ مریخ باشد خواهد دید که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب می‌کند. دیموس نیم فوبوس بوده و چنانچه از مریخ به آن نگاه کنیم این قمر بیشتر همانند یک ستاره خواهد بود تا یک ماه. خورشیدگرفتگی در مریخ به دلیل کوچک بودن قمرهای آن کامل نیست. قمرهای مریخ به سطح آن نزدیک هستند و بزرگترین قمر آن فوبوس است که گردش آن به دور سیارهٔ مادر نزدیک به ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه و۲۷ ثانیه‌است. زمان گردش مداری دیموس نیز ۱روز و ۶ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه‌است.

مریخ، سیارهٔ سرخ رنگ منظومۀ شمسی، یک دوم زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، توفان و فصل دارد. در دشت‌های آن مانند ماه، گودال‌هایی برآمده از برخورد سنگ‌های آسمانی دیده می‌شود. با وجود اندازهٔ کوچکش، بلندترین قلهٔ منظومۀ شمسی یعنی کوه المپوس و بزرگ‌ترین درهٔ منظومه شمسی در این سیاره پیدا شده‌است.

کهنه بودن بیشتر دهانه‌های برخوردی سیارهٔ مریخ نشان‌دهندهٔ پرکاری زیاد پدیده‌های زمین‌شناختی در این سیاره‌است.

خاک مریخ

در ژوئن ۲۰۰۸، داده‌های به دست آمده به دست کاوشگر فینیکس ثابت کرد که خاک مریخ دارای اندکی ویژگی بازی (قلیایی) و همچنین دربرگیرندهٔ موادی مانند منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلر، که وجود همه آن‌ها برای زیست و رویش موجودات زنده ضروری است، می‌باشد. پژوهشگران خاک به دست آمده از بخشی نزدیک قطب شمال مریخ را با کمی خاک باغچه زمینی هم سنجی کردند و به این نتیجه رسیدند که خاک مریخ برای رشد گیاهانی چون مارچوبه مناسب است.

در اوت ۲۰۰۸، کاوشگر فینیکس با انجام آزمایش‌های ساده شیمیایی، مثل آمیختن آب زمین با خاک مریخ، با هدف آشکار ساختن پی‌اچ خاک مریخ، نشانه‌هایی از نمک پرکلرات پیدا کرد، که این موضوع تئوری دانشمندان بسیاری را که ادعا کرده بودند خاک مریخ به‌طور چشمگیری دارای ویژگی بازی است، تأیید می‌کرد. pH خاک مریخ ۷٫۷ اندازه‌گیری شد.

نتایج حاصل از نمونه‌گیری و آزمایش خاک سطح مریخ، که از جمله با کمک اشعه ایکس، توسط کاوشگر کنجکاوی انجام گرفت، نشان می‌دهد که سطح مریخ بافتی بازالتی دارد که نوعی سنگ آتش‌فشانی، مشابه شن‌های سواحل هاوایی است.

مقابله مریخ و زمین

توجه به مدت زمان سال مریخی (۶۸۹ روز) و سال زمینی (۳۶۵ روز) نشان می‌دهد که فاصلهٔ زمانی هر دو مقابله حدود دو سال و دو ماه است. اما با توجه به بیضی بودن مدار هر دو سیاره می‌توان انتظار داشت که فاصلهٔ بین زمین و مریخ در هر مقابله متفاوت باشد. کمترین فاصله، زمانی رخ می‌دهد که زمین در اوج و مریخ در حضیض مدار خود باشد. در این حالت زمین و مریخ تا ۵۶ میلیون کیلومتر به هم نزدیک خواهند شد. دورترین فاصله بین دو سیاره در مقابله می‌تواند تا ۲۴۰ میلیون کیلومتر افزایش یابد.

کمترین فاصله بین زمین و مریخ در مقابله‌هایی رخ می‌دهد که در دوره‌های ۱۵ تا ۱۷ ساله تکرار می‌شوند. اما آنچه حائز اهمیت است توجه به این نکته می‌باشد که فاصلهٔ دو سیاره در مقابله‌های نزدیک الزاماً یکی نیست و به همین دلیل است که نزدیک‌ترین مقابله‌ها (مانند آنچه در ۲۷ اوت سال ۲۰۰۳ رخ داد) در فواصل زمانی بسیار طولانی رخ می‌دهند.

جهت‌گیری مدار مریخ در فضا به هنگام مقابلهٔ نزدیک به گونه‌ای است که مریخ در جهت صورت فلکی دلو یا در نزدیکی صورت فلکی بزغاله قرار می‌گیرد. از طرفی کرهٔ زمین نیز در امرداد هر سال از این مکان می‌گذرد؛ بنابراین مقابلهٔ نزدیک دو سیاره همیشه در مرداد یا شهریور هر ۱۵ تا ۱۷ سال رخ می‌دهد. در این هنگام مریخ در جنوب استوای سماوی قرار دارد و بنابراین این نوع مقابله‌ها از عرض‌های جغرافیایی جنوبی زمین بهتر مشاهده می‌شوند. عکس این مطلب در مقابله‌های دور صادق است چرا که این نوع مقابله‌ها در صورت فلکی شیر و در ماه بهمن و اسفند رخ می‌دهند، در نتیجه از نیمکرهٔ شمالی زمین بهتر دیده می‌شوند

ایا در مریخ آب کشف شده است ؟

کلیهٔ مشاهدات پیشین توسط ماهواره‌ها و مریخ‌نوردها حاکی از آن بوده‌است که سیارهٔ سرخ زمانی پوشیده از لایهٔ غلیظی از گازها بوده که امکان حضور آب مایع بر سطح را فراهم می‌کرده‌است. این برداشت (وجود آب سطحی) در مشخصه‌های سطح مریخ، مثل آثاری که شبیه بستر رودها، دلتاها و دریاچه‌هاست، مشهود می‌باشد. اما فشار هوای مریخ امروز کمتر از یک درصد زمین است، یعنی اگر آب مایع را روی سطح بریزید (بسته به جای آن) می‌جوشد و بخار می‌شود یا یخ می‌بندد.

در ماه آوریل ۲۰۱۵، مریخ‌نورد ناسا که حدود سه سال در این سیاره مشغول پژوهش است، خاکی مرطوب شده با آب نمک را کشف کرد که نقطهٔ انجماد را کاهش می‌دهد. سپس مریخ‌نورد در ماه سپتامبر صخره‌هایی زیر سطح مریخ یافت که چهار برابر آنچه که پیش از آن تصور می‌شد مرطوب بود. افزون‌بر این، تصاویر ماهواره‌ای که از سنگ‌ریزه‌ها در سطح این سیاره تهیه شده بود، نشان می‌داد روزی در این سیاره جریان آب وجود داشته‌است. همچنین مریخ ، درون خاکش خاکستری است. ایلان ماسک پروژه سفر به مریخ با استار شیپ را اماده کرده است. مریخ بهترین گزینه بعد زمین برای زیست می باشد. با مطالعهٔ تصاویر تهیه شده توسط مریخ‌نورد از سنگ‌های بازالتی و تیرهٔ سطح مریخ، گمانه‌زنی‌هایی از پوشیده بودن این سیاره از آب در سال‌های دور به میان آمد.

ناسا در نشستی خبری در ۶ مهر ۱۳۹۴ (۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵) وجود آب در مریخ را تأیید و اعلام کرد که در ماه‌های گرم آب جاری در این سیاره وجود دارد. عکس‌هایی از مریخ به زمین رسیده بود که در آن‌ها به‌طور واضح دیده می‌شد که رگه‌های تیره روی یک سرازیری مریخ چگونه با فصل‌ها تغییر می‌کنند. این رگه‌ها با نام رگه‌های خطوط شیب برگردنده (recurrent slope linea) در ماه‌های گرم‌تر تا پایین شیب‌ها هم کشیده می‌شوند ولی طی فصل‌های سردتر ناپدید می‌شوند. دانشمندان ناسا اعلام کردند که رگه‌های تیره به‌طور حتم آب جاری هستند که در تابستان دیده شده و در زمستان مریخ محو می‌شوند. باید توجه داشت که آب کشف شده خالص نیست و نوعی نمک موجود در آن باعث می‌شود که این آب بتواند در دمای معمول ۵۰ درجهٔ سلسیوس زیر صفر مریخ جاری باشد. این مسئله می‌تواند به معنای وجود نوعی حیات در مریخ باشد. در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ ۲۵ جولای ۲۰۱۸ دانشمندان ایتالیایی با بررسی اطلاعات ابزارهای راداری مدارگرد مریخ (مدارگرد اکسپرس) توانستند دریاچه‌ای از آب مایع در قطب جنوب سیارهٔ سرخ پیدا کنند، این دریاچه ۱/۵ کیلومتر زیر سطح قلهٔ یخی در قطب جنوب مریخ پنهان شده‌است. به گفتهٔ گروه تحقیقاتی این دریاچهٔ بزرگ ۲۰ کیلومتر عرض دارد. با کشف آب مایع روی این سیاره احتمال وجود حیات نیز افزایش می‌یابد. محققان ایتالیایی می‌گویند دریاچهٔ مریخ بسیار شبیه به دریاچه‌های به دام افتاده زیر توده‌های یخی در قطب شمال و جنوب سیارهٔ زمین است. از آنجایی که در دریاچه‌های زیریخی زمینی حیات وجود دارد، احتمال دارد که در دریاچهٔ مریخی نیز علائمی از حیات کشف شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *