سید حسن حسینی مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازنشستگی فرهنگیان، اظهار داشت: میزان بازنشستگی افراد متفاوت است؛ سال گذشته حدود ۳۰ هزار نفر بود و امسال شاید نزدیک به ۴۰ هزار نفر بازنشسته داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بازنشستگی در آموزش و پرورش روند صعودی دارد، افزود: فکر می‌کنم بازنشستگی در آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۰ به ۸۰ تا ۹۰ هزار نفر در یکسال هم برسد.

* قانون بازنشستگی پیش از موعد

حسینی در خصوص بازنشستگی پیش از موعد نیز گفت: قانون بازنشستگی پیش از موعد در ۵ شهریور ۹۴ به اتمام رسید که البته خاص آموزش و پرورش نبود یعنی تا آن زمان هر کسی که شرایطش را داشت می‌توانست بازنشسته شود.

وی ادامه داد: در آن قانون، کارکنان مرد به شرط داشتن حداقل ۲۵ سال سابقه و کارکنان زن به شرط داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه بر اساس قانون بازنشستگی پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی می‌توانستند بازنشسته شوند. به عبارتی اگر خانمی ۲۲ سال سابقه داشت می‌توانست با ۲۲ سال و ۲۲ روز بازنشسته شود.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: از ۵ شهریور ماه ۹۵، مهلت این قانون به اتمام رسید و در نتیجه ما اکنون چیزی به نام قانون بازنشستگی پیش از موعد نداریم.

وی با بیان اینکه به استناد ماده ۱۰۳ قانون مدیریت خدمات کشوری، کارکنان زن با حداقل ۲۵ سال سابقه خدمت می‌توانند بازنشسته شوند، افزود: این ماده قانونی فقط برای کارکنان زن صدق می‌کند و برای کارکنان مرد شرط سن دارد؛ به عبارت دیگر فقط کارکنان زن هستند که از شرط سن معافند و کارکنان مرد به شرط ۶۰ سال سن و ۲۵ سال خدمت، می‌توانند بازنشسته شوند.

حسینی به ماده ۱۰۳ اشاره کرد و گفت: در این ماده آمده است «دستگاه‌های اجرایی با داشتن یکی از شرایط زیر می‌تواند کارمند خود را بازنشسته کنند» و مفهومش این است که دستگاه می‌تواند کارمند خود را بازنشسته نکند؛ منظور این است که اگر دستگاه به تخصص کارمند خود نیاز داشته باشد می‌تواند با بازنشستگی پیش از موعد موافقت نکند.

* هزینه استخدام یک نفر در آموزش و پرورش حداقل ۱۰ میلیون تومان است

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هزینه استخدام یک نفر در آموزش و پرورش، حداقل ۱۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: برگزاری آزمون، مصاحبه، دوره یکساله مهارت آموزشی، بیش از ۱۰ میلیون تومان برای آموزش و پرورش هزینه دارد و اینطور نیست هر کسی آمد و گفت که ۲۵ سال سابقه دارد، با بازنشستگی‌اش موافقت شود بلکه دستگاه باید بتواند جایگزین را تأمین کند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر از زمانی که آزمون آموزش و پرورش برگزار شود تا مشغول به کار شدن افراد در این وزارتخانه حداقل ۱.۵ سال طول می‌کشد.

* کمر آموزش و پرورش از ماجرای بازنشستگی پیش از موعد سال ۸۶ هنوز راست نشده است

حسینی همچنین در خصوص بازنشستگی پیش از موعد که در سال ۸۶ اجرا شد، گفت: سال ۸۶، به مدت ۳ سال قانون بازنشستگی پیش از موعد با سنوات ارفاقی یعنی حداکثر ۵ سال سابقه اجرا شد؛ در آن طرح اگر خانمی حداقل ۲۰ سال سابقه داشت می توانست تقاضای بازنشستگی پیش از موعد بدهد و با ۲۵ سال بازنشسته می‌شد.

وی تصریح کرد: در آن سال‌ها اکثر معلمان ابتدایی با سابقه بالا، خودشان را بازنشسته کردند و جذب مدارس غیردولتی شدند و تاکنون هم آموزش و پرورش نتوانسته است از زیر بار این قصه، کمر راست کند.

مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: هنوز در هر جای آموزش و پرورش در جنسیت زن و مرد در ابتدایی کمبود داریم که این اتفاق به دو دلیل شامل اجرای نظام ۳ـ۳ـ۶ و بازنشسته کردن پیش از موعد معلم ابتدایی، رخ داد.

علی الهیار ترکمن معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره روند اجرای بازنشستگی پیش از موعد برای فرهنگیان شاغل در مدارس اظهار کرد: بازنشستگی پیش از موعد در شرایط فعلی به دلیل الزام به وجود آمده در پرداخت سنوات ارسالی و فرهنگیان و  بار مالی که برای آموزش و پرورش به دنبال خواهد داشت، امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: چنانچه یک فرهنگی ۲۵ سال سابقه خدمت داشته باشد و با احتساب سنوات ارفاقی بخواهد با ۳۰ سال سابقه بازنشسته شود حداقل ۱۵۰ میلیون تومان هزینه برای آموزش و پرورش خواهد داشت که به دلیل کمبود بودجه در این وزارتخانه پذیرش بازنشستگی بیش از موعد امکان پذیر نیست.

الهیار ترکمن تصریح کرد: علاوه بر بار مالی برای بازنشستگی پیش از موعد با توجه به کمبود نیرو  به این نیرو‌ها در آموزش و پرورش نیاز داریم و بازنشستگی پیش از موعد امکان پذیر نیست.

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعداد بسیار کمی برای باز نشستگی پیش از موعد درخواست داده‌اند، اظهار کرد: چنانچه فرهنگیانی بنابر شرایط به دنبال بازنشستگی پیش از موعد هستند باید با همان سنوات خدمتی بازنشست شوند و تسهیلاتی از قبیل سنوات خدمتی را نمی‌توانیم برای آن‌ها اعمال کنیم.

چگونگی اعمال سنوات ارفاقی برای معلمان استثنایی

وی درباره اعمال سنوات ارفاقی برای معلمان مدارس استثنائی اظهار کرد: با توجه به اینکه نمی‌توانیم سنوات ارفاقی معلمان استثنائی را به طور یکجا پرداخت کنیم بنابراین با سازمان بازنشستگی توافق کرده‌ایم تا معلمانی که به سن بازنشستگی می‌رسند سنوات ارفاقی آن‌ها سال به سال پرداخت شود.

الهیار ترکمن یادآوری کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تاکنون سنوات ارفاقی معلمان بازنشسته شده استثنائی تا پایان سال ۹۷ پرداخت شده است و برای سال ۹۸ هم افرادی که به بازنشستگی می‌رسند سنوات ارفاقی‌شان پرداخت خواهد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یارمحمد حسین‌بُر مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «آیا در وزارت آموزش و پرورش امکان بازنشستگی پیش از موعد و همچنین پرداخت سنوات و پاداش افرادی که تمایل دارند پیش از موعد بازنشسته شوند، وجود دارد؟»،  گفت: بر اساس قوانین موجود اکنون امکان بازنشستگی پیش از موعد تنها برای بانوان با سنوات بالای 25 سال وجود دارد ولی امکان بازنشستگی پیش از موعد برای آقایان ممکن نیست.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: پذیرفته شدن درخواست بازنشستگی پیش از موعد بانوان بستگی به وضعیت نیروی انسانی و نظر ادارات آموزش و پرورش محل خدمت آنان دارد و در صورتی که کمبود نیرو وجود داشته باشد، با آنها مخالفت خواهد شد.

وی درباره وضعیت بیمه تکمیلی بازنشستگان فرهنگی گفت: این مورد نیز مانند ارائه حقوق به بازنشستگان، مربوط به حوزه بازنشستگان کشوری می‌شود و ما تابع قوانین هستیم.

به گزارش ایرانا

به گزارش ایرنا، یارمحمدحسین بر در پاسخ به یک پرسش مبنی براین مسئله که آیا در وزارت آموزش و پرورش امکان بازنشستگی پیش از موعد و همچنین پرداخت سنوات و پاداش افرادی که تمایل به بازنشستگی پیش از موعد دارند، وجود دارد؟ تصریح کرد: در حال حاضر، براساس قوانین موجود امکان بازنشستگی پیش از موعد تنها برای بانوان با سنوات بالای ۲۵ سال وجود دارد؛ اما این امکان برای آقایان وجود ندارد.

وی افزود: پذیرش درخواست بازنشستگی پیش از موعد بانوان بستگی به وضعیت نیروی انسانی و همچنین نظر اداره آموزش و پرورش محل خدمت آنها خواهد داشت؛ در صورتی که کمبود نیرو وجود داشته باشد، با نظر آنها مخالفت می‌شود.

حسین‌بر درباره  وضعیت بیمه تکمیلی بازنشستگان فرهنگی نیز تاکید کرد: این مسئله همانند پرداخت حقوق بازنشستگان در حوزه بازنشستگان کشوری قرار می‌گیرد و اداره کل امور اداری و تشکیلات هم تابع قانون است.

جهان نیوز

به گزارش جهان به نقل از فارس، موضوع بازنشستگی پیش از موعد از جمله موضوعاتی است که تعدادی از فرهنگیان کشور پیگیر آن هستند؛ سوم شهریور ماه امسال بخشنامه بازنشستگی پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های کشور ابلاغ شد.

در این بخشنامه آمده است: در اجرای بند «ج» تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور و بخشنامه شماره ۵۰۹۶۰ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اعلام می‌دارد، بازنشستگی پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی با رعایت مفاد بخشنامه مذکور و سابقه خدمت موضوع قانون مذکور یعنی داشتن حداقل سابقه خدمت در موقع درخواست برای کارکنان زن ۲۰ سال و کارکنان مرد ۲۵ با درخواست متقاضیان و موافقت اداره کل یا سازمان مربوطه و رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

در این بخشنامه آمده است: پذیرش درخواست بازنشستگی فرهنگیان در صورتی میسر است که تحت هیچ شرایطی اختلالی در امر آموزشی دانش‌آموزان به وجود نیاورد و بازنشستگی افراد نباید موجب افزایش ساعت حق‌التدریس ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ شود؛ ضمن اینکه صرفاً افرادی در شمول این بازنشستگی قرار می‌گیرند که در حال حاضر در سامانه بکفا به صورت تمام وقت با کدهای ۹۹ و ۹۷ شناسایی می‌شوند.

در ادامه این بخشنامه آمده است: فرهنگیانی که به دلیل بیماری با تأیید شورای پزشکی و یا هر علت دیگر، توانایی تدریس را ندارند و یا به دلیل مرخصی بدون حقوق و یا سایر موارد، امکان استفاده از خدمت آنها میسر نباشد در اولویت بهره‌مندی از شرایط بازنشستگی قرار می‌گیرند؛ همچنین پذیرش درخواست متقاضیان تحت هیچ شرایطی نباید از ۱۰ درصد مجموع بازنشستگان سال جاری آن اداره کل فراتر برود.

این بخشنامه صرفاً در خصوص مشمولان صندوق بازنشستگی کشوری قابل اجراست و صدور ابلاغ بازنشستگی متقاضیان پس از تأیید اداره کل امور اداری و تشکیلات میسر خواهد بود.

به گزارش فارس، بر این اساس ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت آموزش و پرورش موظفند فهرست اسامی متقاضیان را که از محل مجوز بخشنامه ارسالی بازنشسته می‌شوند جهت ارسال به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تا تاریخ ۱۸ شهریور ۹۴، به اداره کل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *