علی کریمی در بایرن مونیخ

در ۳ مه ۲۰۰۵ برابر ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۴، باشگاه بایرن مونیخ اعلام کرد که به عنوان اولین بازیکن جدید خود برای فصل ۰۶–۲۰۰۵، کریمی ۲۶ ساله را با قراردادی یک‌ساله (با بندی که امکان تمدید یک‌ساله آن را به طرفین می‌دهد) به عنوان سومین بازیکنی ایرانی این تیم، پس از علی دایی (۹۹–۱۹۹۸) و وحید هاشمیان (۰۵–۲۰۰۴) به خدمت گرفته‌است.پیش از این انتقال؛ مجله کیکر آلمان در گزارشی عنوان کرده بود، تیم‌های رئال مادرید، المپیک مارسی و بایرن مونیخ خواهان جذب کریمی هستند. بنابر گزارش کیکر؛ کریمی پس از بازی دوستانه ایران و آلمان در سال ۲۰۰۴، در فهرست خرید بایرن مونیخ قرار گرفت.(کریمی در این مسابقه پس از ینس لمان، بهترین نمره این مجله آلمانی را دریافت کرد)

فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۵

فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۵
کریمی از همان ابتدای فصل در ترکیب تیمش به میدان رفت. نخستین بازی رسمی کریمی برای بایرن، در نیمه دوم بازی برابر اشتوتگارت در مرحله نیمه نهایی لیگا پوکال بود که تیمش ۲–۱ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند.

کریمی در بازی هفته اول بوندس‌لیگا در برابر بروسیا مونشن‌گلادباخ، نیمه دوم وارد میدان شد. او در پیروزی ۵–۲ هفته دوم برابر بایر لورکوزن، با زدن یک گل و ارسال یک پاس گل، در تیم منتخب هفته بوندس‌لیگا قرار گرفت. با گذشت شش هفته از لیگ، کریمی با ارسال دومین پاس گل خود در بوندس‌لیگا، زمینه‌ساز پیروزی ۱–۰ بایرن در مقابل اینتراخت فرانکفورت شد و به عنوان بهترین بازیکن بایرن؛ برای دومین بار، در تیم منتخب هفته بوندس‌لیگا قرار گرفت.

با گذشت ۱۶ هفته از لیگ، کریمی سومین پاس گل خود را در مقابل کایزرسلاوترن ارسال کرد. پس از این مسابقه، مارکوس هورویک سخنگوی باشگاه بایرن‌مونیخ در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «باشگاه بایرن‌مونیخ از عملکرد کریمی راضی است و قرارداد جدیدی با این بازیکن منعقد خواهد کرد»

با پایان رقابت‌های نیم‌فصل بوندس‌لیگا؛ که با برتری ۲–۱ بایرن در مقابل بروسیا دورتموند همراه بود، کریمی بار دیگر گل‌زنی کرد.او همچنین در بازی هفته ۲۲ مسابقات بوندس‌لیگا؛ که با تساوی ۱−۱ مقابل هانوفر به پایان رسید، با کسب نمره ۲٫۵ از مجله کیکر، به عنوان بهترین بازیکن بایرن مونیخ شناخته شد.

کریمی که پس از کسب جایزه بازیکن سال آسیا-۲۰۰۴ به بایرن‌مونیخ پیوسته بود، در فهرست اولیه سه نامزد نهایی بازیکن سال آسیا-۲۰۰۵ در کنار پارک جی سونگ از منچستر یونایتد و شونسوکی ناکامورا از سلتیک قرار گرفت،اما با عوض شدن قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، مبنی بر حضور اجباری در محل اهداء جایزه و بازی در فوتبال قاره آسیا، در لیست نهایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نامی از او دیده نشد.کریمی همچنین به عنوان هافبک بایرن مونیخ، در کنار رونالدینیو از بارسلونا و زیدان از رئال مادرید؛ در نظر سنجی سایت فیفا، به عنوان یکی از نامزدهای سلطان دریبل جهان در سال ۲۰۰۶ قرار گرفت.

طبق یکی از بندهای قرارداد کریمی، مدت آن پس از ۲۵ بازی به‌طور خودکار تمدید می‌شدکه در بازی با هامبورگ در هفته ۲۴ لیگ (که بیست و پنجمین بازی کریمی محسوب می‌شد) این اتفاق افتاد. اما در همین بازی مصدوم شد و ادامه فصل را از دست داد.

او پیش از آسیب‌دیدگی، ۳ بار نیز در لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفت که در اولین بازی خود برابر راپیدوین گلزنی کرد.با گلزنی در مقابل راپیدوین؛ کریمی تنها بازیکن ایرانی بایرن‌مونیخ لقب گرفت، که در لیگ قهرمانان اروپا گل زده‌است.

کریمی پیش از مصدومیت؛ در ۲۰ بازی بوندس‌لیگا، ۲ بازی جام حذفی و ۳ بازی لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفت و به ترتیب در هر کدام نمره‌های میانگین ۳٫۵۷، ۴٫۲۵ و ۳٫۸۳ را از مجله کیکر کسب کرد. (میانگین نمرات کریمی در بوندس‌لیگا و لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۰۶–۲۰۰۵، بهترین نمرات در میان سه بازیکن ایرانی این تیم به‌شمار می‌رودکریمی در پایان فصل، قهرمانی بوندس‌لیگا و جام حذفی را همراه با بایرن‌مونیخ به‌دست‌آورد.

فصل ۲۰۰۷–۲۰۰۶

فصل ۲۰۰۷–۲۰۰۶
کریمی که پس از بازگشت از جام جهانی، همچنان از آسیب‌دیدگی فصل پیش خود احساس ناراحتی می‌کرد پیش از شروع فصل دوباره مصدوم شد و بازی‌های آغازین فصل را از دست داد.[۶۶]‏[۶۷] او در فصل ۰۷–۲۰۰۶ نتوانست عملکرد فصل پیش خود را تکرار کند و در بیشتر طول فصل نیمکت‌نشین بود.[۶۸] کریمی تا پایان فصل مجموعاً ۱۵ بازی (۱۳ بازی بوندس‌لیگا- ۲ بازی لیگ قهرمانان اروپا) انجام داد[۷] و مجله کیکر نمره میانگین ۴٫۱۳ را در بوندس‌لیگا به او اختصاص داد.

کریمی در حالی که هفته‌های پایانی قراردادش با بایرن مونیخ را می‌گذراند، پیشنهادهایی از تیم موناکو و باشگاه‌هایی از آلمان و اسپانیا دریافت کرد، اما مدیر برنامه‌های کریمی اعلام کرد او تنها در صورتی که از باشگاهی مطرح‌تر از بایرن پیشنهاد داشته باشد در اروپا می‌ماند، در غیر این صورت تمایل دارد در کشورهای حوزه خلیج فارس بازی کند و مهم‌ترین ملاکش برای عقد قرارداد مسائل مالی است.[۶۹] کریمی در هفته ۳۲ بوندس‌لیگا با ارسال پاس گل، زمینه‌ساز تساوی ۱–۱ بایرن در مقابل بروسیا مونشن‌گلادباخ شد.[۷۰]

او در هفته ۳۴ بوندس‌لیگا، در پیروزی ۲–۵ مقابل ماینتس در آخرین بازی خود برای بایرن به میدان رفت و آخرین گل خود را نیز در این بازی به ثمر رساند.[۷۱] در این مسابقه پس از مهمت شول؛ کریمی به صورت مشترک با مارتین دمیکلیس با کسب نمره ۲٫۵ از مجله کیکر، به عنوان دومین بازیکن برتر بایرن شناخته شد.[۷۲]

کریمی در مجموع دو فصل حضور در بایرن مونیخ، با انجام ۴۲ بازی (۳۳ بازی بوندس‌لیگا، ۵ بازی لیگ قهرمانان اروپا، ۲ بازی جام حذفی و ۲ بازی لیگا پوکال) رکورددار بیشترین تعداد بازی در میان سه بازیکن ایرانی این تیم شد و با زدن ۴ گل و ارسال ۴ پاس گل به کار خود در این تیم پایان داد.[۷۳]

در ۱۷ آبان ۱۳۹۸ صفحه رسمی باشگاه بایرن‌مونیخ در توییتر؛ با انتشار ویدیو گلزنی کریمی مقابل بروسیا دورتموند، تولد ۴۱ سالگی او را تبریک گفت.[۷۴] پیش‌تر نیز در آبان ۱۳۹۵؛ میشائل بالاک همبازی سابق کریمی در بایرن‌مونیخ، با انتشار عکس کریمی در صفحه اینستاگرام، تولد این بازیکن را به زبان فارسی تبریک گفته بود.[۷۵]‏[۷۶] در هفتم اردیبهشت ۱۳۹۹ نیز لوکاس پودولسکی؛ با انتشار پستی در اینستاگرام با تمجید از کریمی اعلام کرد: در فصل اول حضورم در بایرن مونیخ؛ این افتخار را داشتم تا در کنار این اسطوره، که بهترین بازیکن تاریخ ایران است، بازی کنم.[۷۷]‏[۷۸]

بازگشت به پرسپولیس

علی کریمی در سال ۱۳۸۷ علی‌رغم پیشنهادهایی از اسپانیا، آمریکا، ژاپن و امارات در زمان مدیریت داریوش مصطفوی در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۸۷ به‌طور رسمی قراردادی ده‌ماهه را با تیم سابقش امضا کرد.‏او پس از ۲۷۱۷ روز؛ در حضور قریب به یکصد هزار تماشاگر در هشتمین هفته از هشتمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران در مقابل پگاه گیلان، بار دیگر برای پرسپولیس به میدان رفت.

کریمی که از ترکیب تیم ملی توسط علی دایی (سرمربی وقت تیم ملی) کنار گذاشته شده بود، در ۵ بازی نخست خود در لیگ برتر برای پرسپولیس ۵ بار گلزنی کرد. دایی پس از عملکرد کریمی در لیگ برتر او را به تیم ملی دعوت کرد[۸۶] اما این بار علی کریمی بود که دعوت او را نپذیرفت.[۸۷] کریمی در اولین گلزنی خود پس از بازگشت به پرسپولیس، توانست در دقایق پایانی شهرآورد ۶۵ موفق به گلزنی شود.[۸۸] او پنج روز بعد در بازی مقابل ابومسلم، هت‌تریک کرد[۸۹] و در هفته یازدهم لیگ با حضور دایی در ورزشگاه، پنجمین گل خود را در مقابل برق شیراز به ثمر رساند.[۹۰]

کریمی در مجموع ۲۱ بار (با احتساب بازی‌های عقب افتاده پرسپولیس) در لیگ برتر به میدان رفت.[۹۱] او در بازی برگشت در مقابل استقلال در دقایق پایانی یک پنالتی گرفت؛ که با گل شدن ضربه پنالتی توسط مازیار زارع، بازی با تساوی ۱–۱ به پایان رسید. او در مجموع ۳ پنالتی برای پرسپولیس در لیگ برتر گرفت، ۵ گل به ثمر رساند و ۶ پاس گل نیز برای هم‌تیمی‌هایش فراهم کرد. کریمی پس از پیوستن به پرسپولیس در هفت مسابقه لیگ غیبت داشت (غالباً به دلیل مصدومیت از ناحیه کمر) که این تیم پنج امتیاز در این بازی‌ها کسب کرد.[۹۱]

کریمی که آخرین بار در خرداد ۱۳۸۰ برای پرسپولیس در جام باشگاه‌های آسیا به میدان رفته بود،در اسفند ۱۳۸۷ در مقابل الشارجه امارات بار دیگر برای این تیم در رقابت‌های آسیایی به میدان رفت. در این مسابقه که اولین بازی کریمی برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا محسوب می‌شد، او یک گل به ثمر رساند و به عنوان بهترین بازیکن زمین نیز انتخاب شد.کریمی در مجموع ۶ بار برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفت. او در این مسابقات ۲ گل به ثمر رساند، تا تعداد گل‌های آسیایی (جام باشگاه‌های آسیا و لیگ قهرمانان آسیا) خود را در پرسپولیس به عدد ۷ برساند.[۹۳] وی همچنین در دو بازی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

کریمی که تا آخرین ساعات نقل و انتقالات لیگ برتر فوتبال ایران منتظر پیشنهاد باشگاه پرسپولیس بود، در نهایت توسط عباس انصاری فرد (مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس) از این تیم کنار گذاشته شد و به استیل‌آذین پیوست

رکوردهای منحصربفرد علی کریمی در بایرن مونیخ

به گزارش افکارخبر، نکته جالب آنکه این دو فوتبالیست سرخابی در حال حاضر نماد پرسپولیس و استقلال تهران به شمار می‌روند و… همان‌طور که می‌دانید علی کریمی در سال ۲۰۰۱ و اوج جوانی و در حالی که می‌توانست به لیگ اسپانیا برود، الاهلی امارات را برای بازی انتخاب کرد. او ۴ فصل در الاهلی امارات توپ زد و توانست در ۶۹ بازی، ۴۵ گل برای این تیم بزند و البته در سال ۲۰۰۴ به عنوان فوتبالیست برتر قاره آسیا انتخاب شد. جادوگر فوتبال آسیا در سال ۲۰۰۵ به پیشنهاد بایرن مونیخ آلمان پاسخ مثبت داد و راهی بوندس‌لیگا شد. علی کریمی در ۲ سال حضور در بایرن‌مونیخ آمار جالبی به جای گذاشت که در زیر از نظرتان می‌گذرد.

علی کریمی تنها بازیکن ایرانی بود که قراردادش به دلیل عملکرد خوبش یک سال دیگر در بایرن‌مونیخ تمدید شد. جادوگر قبل از مصدومیت شدیدش در بازی با هامبورگ در ۲۵ مسابقه برای بایرن‌مونیخ به میدان رفت.

او تنها بازیکن ایرانی بایرن‌مونیخ است که در لیگ قهرمانان اروپا گل زده است.
علی کریمی دو مرتبه در دوران حضور در بایرن‌مونیخ در تیم منتخب هفته بوندس‌لیگا قرار گرفت. او در هفته دوم هم به بایرلورکوزن گل زد و هم پاس گل داد. بازی با اینتراخت فرانکفورت در فصل ۲۰۰۶ – ۲۰۰۵ هم با پاس گل علی کریمی یک بر صفر به سود بایرن تمام شد.
نمرات علی کریمی در نشریه کیکر و در بوندس‌لیگا و لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۰۶ – ۲۰۰۵ بهترین نمرات در بین بازیکنان ایرانی بایرن مونیخ به شمار می‌رود. گرچه فصل دوم حضورش در بایرن به دلیل مصدومیت آنچنان که باید و شاید درخشان نبود.

علی کریمی بیشترین دقایق حضور در لیگ قهرمانان اروپا را در بین بازیکنان ایرانی شاغل در قاره سبز داشته است.
علی کریمی با ۴۲ بازی در بایرن‌مونیخ و زدن ۴ گل و دادن ۴ پاس گل در بین بازیکنان ایرانی این تیم هم صاحب رکورد است.
و بالاخره علي كريمي تنها فوتباليست ايراني است كه توانست در بايرنمونيخ هم شماره ۸ محبوب و هميشگي خود را بپوشد. پوشيدن شماره ۸ بايرنمونيخ براي يك ايراني به هر حال باعث افتخار است چراكه گرفتن پيراهن تكرقمي و مهم آن هم در تيم مطرح آلماني كار هر كسي نيست.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *