از خواص حمام جوش شیرین چه میدانید؟

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم یک ماده اصلی خانگی است که کاربردهای مختلفی از جمله پخت و پز دارد. افزودن جوش شیرین به حمام می تواند به سم زدایی از بدن کمک کند یا خارش ، تحریک یا عفونت ها را تسکین دهد.

چگونه از حمام جوش شیرین استفاده کنیم؟

قبل از حمام جوش شیرین، آب به مقدار زیاد بخورید. یک فضای آرامش بخش با استفاده از شمع، چراغ و موسیقی آرامش بخش برای کمک به آرام شدن در هنگام حمام فراهم کنید. برای حمام موارد زیر را انجام دهید:

 • 5 قاشق غذاخوری تا 2 فنجان جوش شیرین به حمام اضافه کنید. مقدار بستگی به بیماری که می خواهید درمان کنید دارد .
 •  آب را هم بزیند و جوش شیرین در آن حل شود.
 •  بین 10 تا 40 دقیقه در وان حمام بمانید.

توصیه می شود بعد از حمام با آب شیرین خود را بشویید. این کار کمک می کند تا از سموم و باقی مانده مواد خلاص شوید. می توانید از حوله یا دستمال مخصوص برای پاک کردن و حذف سلول های مرده پوست استفاده کنید. آب باید گرم باشد، اما نه خیلی داغ. آب گرم به جلوگیری از سوزش، غش و احساس سرگیجه کمک می کند. آب داغ می تواند رطوبت را از پوست شما حذف کند. استفاده از آب ولرم به پوست شما کمک می کند تا رطوبت را جذب کند. اگر فکر می کنید آب بیش از حد داغ است، می توانید آب سرد بیشتری به آن اضافه کنید تا دمای آب به حالت مطلوب برسد.

حمام جوش شیرین چیست

جوش شیرین طیف وسیعی از کاربردها دارد و به عنوان داروی خانگی در بسیاری از موارد محبوب است. جوش شیرین مخلوطی از یون های سدیم و یون های بی کربنات است. این ماده به طور کامل در آب حل می شود و معمولاً به محصولات بهداشت دهان و پاک کننده اضافه می شود ، زیرا ممکن است به از بین بردن باکتری ها ، بوها و اسیدیته کمک کند. این خواص ممکن است برای پوست نیز مفید باشد ، به خصوص اگر فردی بیماری پوستی خاصی داشته باشد.

حتی بدون افزودن جوش شیرین به آب ، خوابیدن در وان گرم ممکن است با گرم کردن عضلات فرد و کمک به آرامش وی بعد از یک روز پر استرس ، دارای خواص درمانی ارزشمندی باشد.

عفونت های مخمر

بسیاری از افراد عفونت های مخمری را تجربه می کنند، اما برخی از علائم مانند خارش و تورم اغلب می تواند فرد را برای انجام کارهای روزمره با مشکل مواجه کند. حمام جوش شیرین ممکن است علائم را تسکین داده و به فرد کمک کند تا سریع تر بهبود یابد. نتایج یک مطالعه نشان داد جوش شیرین به از بین بردن سلول های کاندیدا، سلول های قارچی مسئول عفونت های مخمری کمک می کند.

بیشتربخوانیم:با جوش شیرین لاغر شوید

عفونت های قارچی پوست و ناخن

تحقیقات نشان می دهد جوش شیرین ممکن است به عنوان یک ماده ضد قارچ در برابر بسیاری از گونه های قارچی که به طور معمول پوست و ناخن های انسان را آلوده می کنند، مفید باشد. افراد مبتلا به عفونت قارچی ناخن که باعث ضخیم، بی رنگ یا خرد شدن ناخن های می شود ممکن است با خیساندن منظم دست ها یا پاها در حمام جوش شیرین تسکین پیدا کنند. با این حال، هر فردی که به عفونت قارچی مبتلا باشد باید از پزشک خود بپرسد آیا حمام جوش شیرین می تواند به تسکین علائم کمک کند یا خیر.

بیشتربخوانیم:ویژگی های درمانی جوش شیرین

اگزما

اگزما باعث ایجاد لکه های خشک، خارش دار و ملتهب روی بدن می شود. این نواحی ممکن است به قدری خارش داشته باشد که فرد پوست را خراشیده و آن را کنده و با مستعد کردن عفونت علائم را تشدید کند. جوش شیرین ممکن است به جلوگیری از تحریک بیشتر علائم اگزما یا کاهش علائم در برخی افراد کمک کند. در نظر داشته باشید بلافاصله بعد از حمام پوست را خشک و مرطوب کنید.

بیشتربخوانیم:مصرف جوش شیرین و این همه فایده

پسوریازیس

مانند اگزما حمام های دارویی ممکن است برای مبتلایان به پسوریازیس مفید باشد. افرادی که علائم پسوریازیس را کنترل می کنند اغلب از حمام های جوش شیرین نیز برای کاهش التهاب استفاده می کنند. افزودن یک دوم فنجان جوش شیرین به یک وان آب حاوی جو دوسر ممکن است تحریک و خارش را بیشتر کاهش دهد. برای شخص مبتلا به پسوریازیس ضروری است که پوست خود را بلافاصله پس از خشک شدن با حوله مرطوب کند زیرا آب گرم باعث خشک شدن بیشتر پوست می شود.

پیچک یا بلوط سمی

جوش شیرین احتمال می رود باعث بهبود بثورات ناشی از لمس گیاهان سمی شود. به طور معمول حمام پس از لمس گیاهان سمی ایده خوبی است زیرا استحمام می تواند از جذب روغن هایی که باعث بثورات پوستی می شوند جلوگیری کند، همچنین حمام می تواند از سرایت این روغن ها به نواحی دیگر بدن یا حتی به شخص دیگر جلوگیری کند.

جوش شیرین می تواند پوست ملتهب را تسکین داده و تحریک و خارش را کاهش دهد. حمام با آب ولرم با یک دوم تا 1 فنجان جوش شیرین ممکن است به کاهش علائم کمک کند افزودن بلغور جو دوسر به حمام نیز می تواند خارش را تسکین دهد.

 عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت ادراری باعث درد و سوزش هنگام ادرار می شود ، بیماری ناشی از اسیدیته اضافی در دستگاه ادرار.

اگرچه وان جوش شیرین اسیدیته ادرار را تغییر نخواهد داد ، اما در صورت استفاده در کنار آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک ، ممکن است درد و ناراحتی را کاهش دهد. ¼ فنجان جوش شیرین را به وان اضافه کنید و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه  در آن بنشینید.

 بثورات پوشک

شرایط مرطوب و گرم پوشک ، آن را به مکانی مناسب برای تکثیر میکروب ها تبدیل کرده است. این می تواند باعث ایجاد بثورات قرمز روی پوست شود که بثورات پوشک نامیده می شود. پوست نوزاد نیز ممکن است به دلیل اصطکاک مداوم پوشک تحریک شود.

یک حمام جوش شیرین می تواند به آرامی میکروب های تحریک کننده را از بین ببرد و پوست حساس را تسکین دهد. برای نوزادان و کودکان کوچک ، استفاده از حداقل مقدار جوش شیرین ضروری است ، زیرا ممکن است جوش شیرین محلول از طریق پوست جذب شود.

استفاده از ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین در یک وان کوچک و خیساندن محل آسیب دیده به مدت ۱۰ دقیقه در بیشتر موارد برای تسکین کافی است.

 آبله مرغان

خارش و تحریک مداوم ناشی از آبله مرغان می تواند برای بسیاری از افراد ، به ویژه کودکان ، شکنجه باشد. یک حمام جوش شیرین ممکن است آرامش لازم را فراهم کند. افزودن ۱ تا ۲ فنجان جوش شیرین به حمام ولرم و خیس خوردن تا ۲۰ دقیقه ، سه بار در روز می تواند به تسکین کمک کند.

افزودن موادی مانند بلغور جو دوسر یا چای بابونه نیز ممکن است علائم را کاهش دهد.

  برخی از زنان معمولاً تحریک و خارش در اطراف ولو را تجربه می کنند.

  افزودن ¼ فنجان جوش شیرین به حمام و خیس خوردن به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ، سه بار در روز ممکن است به کاهش علائم در برخی از زنان کمک کند.

  یبوست و بواسیر

  وان جوش شیرین ممکن است به تسکین خارش و درد ناشی از یبوست یا بواسیر کمک کند.

  یک فنجان جوش شیرین به حمام گرم اضافه شده ممکن است برای تسکین علائم کافی باشد.

  خطرات و ملاحظات

  حمام جوش شیرین معمولاً بی خطر است. با این حال، جوش شیرین حل شده می تواند در پوست جذب شود و بعضی از افراد با استفاده از این حمام دچار آلرژی می شوند. مانند افرادی که:

  • فشار خون بالا دارند.
  • عفونت های جدی یا زخم های باز دارند.
  • مستعد غش کردن هستند.
  • مبتلا به دیابت هستند.
  • باردار یا پرستار هستند.
  • به جوش شیرین حساسیت دارند.
  • در حال حاضر از مواد مخدر یا الکل استفاده می کنند.

  ممکن است برخی از افراد نسبت به جوش شیرین واکنش ضعیفی نشان دهند، بنابراین توصیه می شود حداقل 24 ساعت قبل از استفاده از این حمام ، اثرات آن را روی یک قسمت کوچک پوست آزمایش کنید.

  انواع دیگر حمام های سم زدایی

  بسیاری از مواد طبیعی دیگری نیز وجود دارد که افراد می توانند در حمام سم زدایی استفاده کنند، از جمله:

  نمک دریا

  نمک حمام

  سرکه سیب

  آب اکسیژنه

  خاک رس

  جوش شیرین گاهی اوقات به حمام های نمکی اضافه می شود تا از اثرات آنها پشتیبانی کند، اما مهم است که ابتدا این موضوع را با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید.

  نوشته های مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *