چین بر توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی تمرکز کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، شرکت «Enflame Technology» (یک استارت‌آپ مطرح چینی که برای آموزش به هوش مصنوعی تراشه‌های یادگیری عمیق توسعه می‌دهد)، برای تأمین سرمایه خود ۲۷۸.۵ میلیون دلار دیگر از دولت و سرمایه‌گذاران صنعت دریافت کرده است.

سرمایه‌گذار قبلی این استارت‌آپ، شرکت اینترنتی غول‌پیکر تنسنت بود که حتی در دوره‌های اولیه تامین سرمایه Enflame هم شرکت کرده بود.

از جمله افراد دیگری که در دوره تأمین سرمایه این استارت‌آپ شرکت کردند می‌توان به CITIC Group (شرکت سرمایه‌گذاری سابق دولت چین)، Capital Corp (بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی چین) و Primavera Capital Group (شرکت سرمایه‌گذاری چینی) اشاره کرد.

این استارت‌آپ که در شانگهای واقع شده، جزو پررشدترین و آینده‌دارترین توسعه‌دهندگان تراشه هوش مصنوعی به شمار می رود و به‌شدت تحت حمایت دولت چین قرار گرفته است؛ چراکه پکن می‌خواهد توانایی‌های خود را در صنایع نیمه‌هادی افزایش دهد.

Enflame و استارت‌آپ‌های دیگر چین از جمله Intellifusion، شرکت فناوریCambricon و Illuvater CoreX نیز در حال توسعه سیستم‌ها روی تراشه (SoCهای) هوش مصنوعی هستند تا بتوانند به کمک آن‌ها سیستم‌های پردازشی فوق سریع (HPC) و نرم‌افزارهای سازمانی دیگر را آموزش دهند.

استارت‌آپ Enflame برای توسعه هوش مصنوعی از رویکردهای یادگیری عمیق مربوط به مراکز داده ابری استفاده می‌کند تا بتواند اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی را آموزش و ارتقا بدهد.

پکن می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ در زمینه فناوری‌های هوش مصنوعی از همه کشورهای جهان جلوتر بیفتد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری چین تخمین زده‌اند که برای رسیدن به این هدف باید حدود ۳۰ میلیارد دلار در صنعت هوش مصنوعی و تحقیقات مربوط به آن سرمایه‌گذاری کرد.

طبق گزارش‌های رسانه‌ای و ارزیابی‌های فناورانه، چین به‌طور کلی ۱.۴ تریلیون دلار دیگر در زمینه هوش مصنوعی و فناوری‌های نسل بعدی آن سرمایه‌گذاری خواهد کرد که این سرمایه هم به‌کمک دولت و هم به‌کمک صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی تامین خواهد شد.

تنسنت (با نماد TCEHY در فرابورس) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری چین است که سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی بر توسعه تراشه هوش مصنوعی این شرکت کرده است.

سال گذشته، شرکت بایدو (با نماد BIDU در بازار نزدک) اعلام کرد که می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ پنج میلیون توسعه‌دهنده هوش مصنوعی آموزش دهد و تا سال ۲۰۳۰، در ۱۰ مرکز داده خود به همین تعداد سرور ابری هوش مصنوعی پیاده‌سازی کند.

سرمایه‌گذاران چینی روی استارت‌آپ‌های تراشه هوش مصنوعی دیگر هم میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

هوش مصنوعی چین دنیا را خواهد بلعید

بسیاری از تحلیلگران برآورد کرده‌اند که روند سبقت گرفتن چین از آمریکا در زمینه هوش مصنوعی بسیار سریع‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، در حال رخ دادن است.

به گزارش ایسنا، چند ماه پیش بود که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری با انتشار گزارشی اعلام کرده بودند که متخصصان هوش مصنوعی در چین با سرعت بسیار بالایی در حال حرکت رو به جلو هستند به گونه‌ای که روند پیشرفت این کشور در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بسیار سریع‌تر و بهتر از ایالات متحده آمریکا پیش خواهد رفت به گونه‌ای که در سال‌های آینده تفاوت فاحشی میان این دو کشور در این صنعت به وجود خواهد آمد.

آنها همچنین عنوان کرده بودند که سرعت پیشرفت و تکامل هوش مصنوعی در چین به گونه‌ای رقم خواهد خورد و از آمریکا پیشی خواهد گرفت که دیگر این کشور بزرگ که همواره در صدر تکنولوژی‌های جدید و منحصربفرد در جهان قرار داشته و همیشه مدعی عنوان نخستین و برترین فناوری‌های روز جهان به شمار می‌رفته است، هرگز به گرد پای آن نیز نخواهد رسید.

حالا در تازه‌ترین برآوردهای خود، بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده‌اند که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ میلادی توسط چین به تکامل خواهد رسید و ایالات متحده آمریکا احتمالاً برای همیشه از آن عقب خواهد افتاد.

این گزارش که در نتیجه یک تحقیق و پژوهش جدید منتشر شده است، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری و تمرکز ویژه‌ای که بزرگترین و پرجمعیت‌ترین کشور جهان در زمینه تکنولوژی هوش مصنوعی گذاشته است، در حال ثمره دادن است و حاصل تلاش متخصصان و بخش‌های کوچک و بزرگ چینی در این زمینه نیز در یک دهه آینده مشهود و ملموس خواهد بود.

بر اساس گزارش مجله فوربس، این تحلیلگران همچنین برآورد و اعلام کرده‌اند که فناوری هوش مصنوعی چین در سال‌های آتی بدون شک دنیا را خواهد بلعید و از تمامی کشورهای پیشرفته‌ای که میزبان فناوری‌های نوین در جهان هستند، پیشی خواهد گرفت و رتبه نخست را در این زمینه همچون بسیاری دیگر از حوزه‌های دانش و فناوری، به خود اختصاص خواهد داد.

راهبرد چین در توسعه کاربرد کلان داده‌ها و هوش مصنوعی

وب‌سایت اندیشکده رند آمریکا در تحلیلی نوشت: راهبرد ملی کلان‌داده‌ها، در صدر فعالیت‌های پکن قرار دارد و این فعالیت، همه جنبه‌های اقتصادی، نظامی، پلیسی و اطلاعاتی را دربرمی گیرد. شورای دولت جمهوری خلق چین با «طرح پیشبرد توسعه کلان‌داده‌ها» در سال 2015 تا حدی رویکرد کلی چین برای توسعه و کاربرد تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها را ترسیم کرد. سایر سازمان‌ها ازجمله، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات، کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت امنیت عمومی، ارتش و وزارت علوم و فناوری، فعالیت چشمگیری در کلان‌داده‌ها دارند. تحقیقات حاصل از منابع چینی حاکی از آن است که پکن برای دست‌یابی به موقعیت یک قدرت بزرگ، به دنبال به‌کارگیری کلان‌داده‌ها است.

درصحنه داخلی، هدف حزب کمونیست چین این است که از اهرم توانمندی تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها برای کنترل و نظارت شدید و فراگیر بر مردم چین استفاده کند. نیروهای امنیت عمومی چین احتمالاً برای بکار گیری تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها بیش از همه مشتاق هستند. در نبود قانونی که جمع‌آوری اطلاعات امنیت عمومی را محدود سازد، این ابزار قدرتمند، توانایی وزارت امنیت عمومی را به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد داد تا سوابق کیفری را عملاً با هر نوع اطلاعات مربوط به متهمان کیفری پیوند دهد. علاوه بر این، پیشرفت در تحلیل کلان‌داده‌ها مستقیماً پشتیبان کنترل و نظارت بر شهروندان چینی (مخصوصاً اقلیت‌های قومی) در مورد هر نوع علائم سرپیچی یا عدم وفاداری آن‌هاست. قرار است که «سامانه ملی اعتبار اجتماعی» (یک سامانه آنلاین که بر اساس ارزیابی رفتار مردم توسط دولت، دسترسی یا عدم دسترسی شهروندان به مزایای اجتماعی را امکان‌پذیر می‌سازد) تا سال 2020 آنلاین شود. چین تلاش می‌کند تا یک سامانه کلان‌داده‌ها در سطح ملی ایجاد کند که از توانایی جلوگیری از جرم و نارضایتی سیاسی قبل از وقوع آن برخوردار باشد. پکن این کار را از طریق نظارت بر عادت‌ها، روابط و نارضایتی‌های تک‌تک اعضای جامعه و ارزیابی گرایش آن‌ها به ارتکاب این رفتارها، انجام خواهد داد.

 

چین مرکز جهانی هوش مصنوعی تا سال 2030

در حوزه نظامی، چین علاقه ویژه‌ای به استفاده از کلان‌داده‌ها نشان داده است تا توانمندی‌های ارتش چین را ارتقا بخشد. ارتش چین امیدوار است که در استفاده از کلان‌داده‌ها دفاع ملی به‌قدری مهارت یابد که فضای جنگ اطلاعات را تحت کنترل داشته باشد (و حتی بر آن سلطه یابد) چراکه در برابر قدرت‌های بزرگ، کنترل اطلاعات حرف اول را می‌زند. برخی از مهم‌ترین حوزه‌های علاقه‌مند به استفاده از کلان‌داده‌ها در درون ارتش عبارت‌اند از فرماندهی، کنترل، ارتباطات، محاسبات، اطلاعات، شناسایی و نظارت؛ و همچنین، تجهیزات و نگهداری، لجستیک، مراقبت‌های بهداشتی، بسیج، آموزش، استخدام، مدل‌سازی و شبیه‌سازی و امنیت سایبری. علاوه بر این، استفاده از کلان‌داده‌ها دفاع ملی زیربنای فعالیت بلندمدت پکن برای تبدیل‌شدن به مرکز جهانی هوش مصنوعی تا سال 2030 است که رئیس‌جمهورشی جین پینگ در سخنرانی خود در نوزدهمین کنگره حزب بیان کرده است.

روشن است که پکن به تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها امید زیادی بسته است. تصور مشترک رهبران چین این است که به‌کارگیری کلان‌داده‌ها، برای تبدیل‌شدن چین به یک قدرت بزرگ واقعی کمک شایانی خواهد کرد. پکن قصد دارد تا از تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها در دولت و به‌طورکلی در کشور استفاده کند. واضح است که راهبرد ملی کلان‌داده‌ها در چین یک فعالیت سراسر دولتی است.

تحلیل کلان‌داده‌ها توانایی نیروهای امنیتی در انجام مأموریت‌ها را به‌طور قابل‌توجهی ارتقا می‌دهد. رهبران چین معتقدند که تسلط بر تحلیل کلان‌داده‌ها موقعیت چین برای پیروزی در جنگ‌های نظامی آتی بین قدرت‌های بزرگ را بهبود خواهد بخشید. آن‌ها همچنین معتقدند که پیشتازی در حوزه اطلاعات، چین را به مرکز هوش مصنوعی جهان یا بقول رهبران این کشور، به یک تصمیم‌گیرنده اطلاعاتی تبدیل خواهد کرد.

به‌طورکلی، گزارش‌ها حاکی از آن است که چین دارای طرح‌های خاص برای توسعه کلان‌داده‌ها است. مسلماً تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها به تلاش چین برای ایجاد فناوری‌های نوآورانه بومی و جذب کسب‌وکارهای جهانی از طریق طرح جاده و کمربند سودمند خواهد بود. ارزیابی از چگونگی کاربرد تجزیه‌وتحلیل کلان‌داده‌ها در اقتصاد و تحقیق و توسعه، به آمریکا امکان می‌دهد تا به دلایل پشت این سیاست‌ها پی برده و بتواند به رقابت با آن‌ها یا تکمیل فعالیت‌های خود بپردازد.

سبقت چین از آمریکا در عرصه هوش مصنوعی/ استفاده گسترده ازAI در مبارزه با کرونا

اقتصاد آنلاین – سجاد رفیع؛ بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز در سال 2017، پیروزی نرم‌افزار رایانه‌ای AlphaGo بر بهترین بازیکن جهان در بازی گو (Go) یکی از دلایل افزایش توجه مقامات چینی به صنعت هوش مصنوعی بوده است. مساله‌ای که منجر به تدوین برنامه‌ای جامع با هدف تبدیل چین به پیشتاز کشورهای جهان در این حوزه تا پایان سال 2030 شد. بر طبق مفاد این برنامه، حوزه هوش مصنوعی در چین تا یک دهه دیگر تبدیل به صنعتی با ارزش بیش از 150 میلیارد دلار و متکی بر دانش و فناوری‌های بومی خواهد شد.

یکی از نکات قابل توجه در مورد چین، عدم بروز وقفه در فعالیت‌های تحقیق و توسعه و همچنین روند سرمایه‌گذاری در صنعت هوش مصنوعی این کشور در طول بحران ناشی از بروز اپیدمی کووید 19 است. در همین رابطه، دومین قدرت اقتصادی جهان را باید به عنوان یکی از کشورهای بسیار موفق در زمینه استفاده از فناوری هوش مصنوعی به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا در نظر گرفت. لی منگ معاون وزیر علوم و تحقیقات چین با توجه به رشد چشمگیر دانش و فناوری‌های مرتبط با Al در این کشور، از جبران فاصله موجود میان چین و کشورهای پیشگام در این حوزه تا پایان امسال خبر داده است. بر اساس پیش‌بینی وی، ارزش تولیدات صنعت هوش مصنوعی این کشور در سال 2020، بالغ بر 22 میلیارد دلار خواهد بود.

از جمله مهمترین اهداف دولتمردان چین در صنعت هوش مصنوعی می‌توان به استفاده گسترده از فناوری‌های مرتبط با این صنعت در حوزه‌های امنیتی و نظامی اشاره کرد. پیش‌بینی جرایم، نظارت حداکثری بر فضای اینترنت، توسعه صنعت موشکی و … تنها گوشه‌ای از کاربردهای هوش مصنوعی در این کشور خواهد بود.

دولت چین علاوه بر اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌ و تحقیقاتی متعدد در این حوزه، همواره در جهت جذب مشارکت بخش خصوصی از طریق ارائه انواع مشوق‌ها گام برداشته است. ورود شرکت Baidu (از جمله اقدامات شرکت Baidu به عنوان یکی از بازیگران مطرح در حوزه هوش مصنوعی جهان می‌توان به افتتاح مرکز پژوهش Al در منطقه سیلیکون ولی آمریکا اشاره کرد) به صنعت هوش مصنوعی چین و برنامه آن برای ایجاد یک مرکز پژوهش Al در این کشور را در همین راستا می‌توان تفسیر کرد.

برتری های چین در هوش مصنوعی کجاست ؟ هوش مصنوعی برنده جنگ آینده را تعیین می کند

بازار، فاطمه محمدی پور: در قسمت اول این مقاله که بر گرفته از نشنال اینترست است،  سعی شد تا به عوامل چهارگانه موثر در غلبه چین بر امریکا در عرصه هوش مصنوعی و فناوری و حوزه هایی که در زمان حاضر امریکا قافیه را به چین باخته است، اشاره شود. در این  ادامه به  جایگاه ایالات متحده امریکا و چین در عرصه فناوری و هوش مصنوعی اشاره می شود.

جهت مشخص شدن جایگاه امریکا و چین در عرصه هوش مصنوعی باید بازارمحصولات، تحقیقات منتشر شده و ثبت اختراعات، استعدادها و محیط های عملیاتی ملی آنها را مد نظر قرار داد.

از لحاظ فنآوری باید گفت چین بدون رقیب است زیرا وی چت پی دارای نهصد میلیون کاربر چینی است، در حالی که اپل پی تنها بیست و دو میلیون کاربر در ایالات متحده امریکا دارد و قابلیت وی چت پی نسبت به اپل پی بسیار بیشتر است. در زمینه  پرداخت های موبایل، چینی ها سال گذشته 19 تریلیون دلار هزینه کردند این در حالی است که پرداختهای تلفن همراه ایالات متحده هنوز به 1 تریلیون دلار نرسیده است. کارتهای اعتباری برای چینی ها به همان اندازه قدیمی است که چک های دست نویس برای امریکاییها. در زمینه تشخیص چهره نیز باید گفت چین پیشتاز بوده و ایالات متحده امریکا به دلیل محدودیت ها در این زمینه از چین عقب مانده است.

در فنآوری گفتار نیز چینی ها بر شرکت های آمریکایی غلبه کرده اند. پیشرفته ترین شرکت در زمینه تشخیص صدا و شناسایی افراد، شرکت آی فلای تک چین است. بایدو نیز یک سال قبل از مایکروسافت سیستم تشخیص گفتار در سطح انسان را توسعه داد.

در مورد هواپیماهای بدون سرنشین نیز باید گفت از بین پنج مارک پهپاد تجاری برتر در جهان ، سه مورد چینی و تنها یک مورد آمریکایی است. زیرساخت 5G ستون فقرات فناوری جدید و هوش مصنوعی خواهد بود که باعث می شود هوش مصنوعی به زندگی روزمره مردم، از اتومبیل های اتوماتیک گرفته تا عینک های هوشمند ، بیشتر وارد شود. از میان چهار مارک برتر که زیرساخت های 5G را ایجاد می کنند ، دو شرکت چینی هستند این در حالی است که هیچ شرکت امریکایی زیر ساخت G5 را تولید نمی کند.

برتری های چین کجاست ؟ 

هواوی چین تامین کننده اصلی تجهیزات این شرکت مخابراتی در جهان است. در حالی که برنامه فعلی دولت ایالات متحده امریکا علیه هواوی نامشخص است، این شرکت در حال حاضر سیستم های 5G را بسیار بهتر از همه رقبا ارائه می دهد و یک سال پیش از اپل، شرکتی که آیفون را تولید کرده است، گوشی 5G را به بازار عرضه کرده است. بازارهای مالی این واقعیت ها را منعکس می کنند. پنج سال پیش، دو شرکت از بیست شرکت با ارزش اینترنت در جهان، چینی بودند. امروزه 9 شرکت از بیست شرکت چینی هستند.

باید گفت سرمایه گذاری های چین در تحقیق و توسعه هوش مصنوعی به سطح آمریکا رسیده است. واقعیت آشکار این است که چین در حال ایجاد زمینه های فکری جهت تسلط بر هوش مصنوعی است. طبق ارزیابی معتبر موسسه هوش مصنوعی آلن ، امسال چین با داشتن 50 درصد مقالات هوش مصنوعی جهان بر ایالات متحده امریکا غلبه خواهد کرد. تا سال 2018 اختراعات ثبت شده در فن آوری های هوش مصنوعی چین 2.5 برابر ایالات متحده امریکا بود. در سال 2019  فارغ التحصیلان علوم رایانه چین سه برابر فارغ التحصیلان علوم رایانه امریکا بود.

چین در زمینه تولید سخت افزارهای ضروری نیز سرمایه گذاری عظیمی کرده است. در سال 2001، هیچ یک از پانصد ابر رایانه سریع جهان به چین تعلق نداشت این در حالی است که امروزه پکن دارای 219 ابر رایانه سریع بوده و ایالات متحده آمریکا دارای 119 ابر رایانه سریع جهان است. لازم به ذکر است که چین قبلاً جهت ساخت ابر رایانه به شرکت های امریکایی وابستگی داشت اما دستگاههای برتر آن امروزه با پردازنده های داخلی ساخته می شوند.
سرمایه گذاری  در پرورش استعداد 

مانند ورزشکاران المپیک، محققان هوش مصنوعی نیز مشتاق هستند پیشرفت و دلاوری خود را در مسابقات بین المللی نشان دهند.در مسابقات بین المللی رباتیک هوایی، طولانی ترین دوره مسابقات جهانی رباتیک،  سه بازیگر برتر سال گذشته چینی بودند و در معتبرترین مسابقه علوم رایانه جهان برای دانش آموزان مدارس متوسطه ، المپیاد بین المللی انفورماتیک ، چینی ها هشتاد و چهار مدال طلا و آمریکایی ها پنجاه و دو مدال طلا برنده شده اند.

دستیابی به این موفقیت ها در مسابقات بین المللی نشان دهنده سرمایه گذاری چین در پرورش استعداد است. طبق گزارش های ایالات متحده امریکا و گزارش های جهانی، دانشگاه چینهوا در علوم کامپیوتر رتبه یک جهان را دارد. از هر ده دانش آموخته دکتری علوم کامپیوتر در امریکا،  سه نفر آمریکایی و دو نفر چینی هستند. در سه دهه قبل، فقط یکی از هر بیست دانشجو چینی که در خارج از کشور تحصیل می کرد به خانه باز میگشت اما اکنون از هر پنچ نفر، چهار نفر به چین باز می گردد.

دولت چین، قوانین و مقررات آن، نگرش عمومی در مورد حریم خصوصی و همکاری بین شرکت ها و دولت همه چراغهای سبزی برای پیشرفت پکن در هوش مصنوعی هستند. شرکت های فناوری ایالات متحده امریکا و اروپا با چراغهای زرد و قرمز زیادی مواجه هستند. اظهارات رئیس جمهور دونالد ترامپ در مورد هوش مصنوعی اساساً لفاظی بوده است. در مقابل رئیس جمهور چین این موضوع را به طور جدی پیگیری می کند زیرا هوش مصنوعی ستون اصلی برنامه «شی جین پینگ» یعنی ساخت چین بزرگ است. وی شاخص های کلیدی برای توسعه را تعریف نموده، بودجه هنگفتی را برای پروژه های خاص تأمین کرده و هر کاری ممکنی را برای پشبرد برنامه خود انجام داده است.

این در حالی است که هوش مصنوعی آمریکا با چالش های جدی روبروست، از جمله شک داشتن دولت به فناوری هوش مصنوعی، احتیاط شرکت ها جهت همکاری با وزارت دفاع  و آژانس های اطلاعاتی، سیاست های عمومی در مورد منع استخدام مهاجران، قوانینی که تدوین داده های بزرگ را دشوار می کند و….

چین با ایالات متحده امریکا جهت استفاده از هوش مصنوعی در همه حوزه ها، از جمله اقتصاد، ارتش و جامعه رقابت می کند. مردم چین آرزوی رئیس جمهور خود را برای ساختن چین بزرگ پذیرفته اند. فن آوری های اطلاعاتی پیشرفته و هوش مصنوعی مؤلفه های اصلی برنامه رئیس جمهور چین هستند.
نقش هوش مصنوعی در جنگ اینده 

پکن به خوبی می داند که جنگ آینده تحت هدایت هوش مصنوعی خواهد بود. توانایی هوش مصنوعی در سرعت بخشیدن به چرخه تصمیم گیری، نیروهای نظامی را وادار به اتخاذ آن می کند. در جنگ هوایی خلبانان با یک حلقه OODA شروع می کنند: مشاهده ، جهت گیری ، تصمیم گیری ، عمل کردن. هوش مصنوعی می تواند چندین برابر توانایی انسان هدف را مشاهده ، جهت گیری ، تصمیم گیری و عمل کند. در جنگ آینده کشوری که از بهترین هوش مصنوعی برخوردار بوده و  مرزهای تحقیق و توسعه را هدایت می کند، قطعا پیروز خواهد بود

چین پیشرو فناوری هوش مصنوعی جهان

به گزارش ایرنا آمار انجمن تجارت بین المللی نشان می دهد که از میان ۱۰۰ هزار حق امتیاز انحصاری هوش مصنوعی جهان بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ میلادی نزدیک به ۳۷ درصد آنها به چین تعلق داشته است.

این نشان می دهد که چین در این عرصه پیشرو کشورهای دیگری نظیر آمریکا با ۲۴/۸ درصد و ژاپن با ۱۳/۱ درصد حرکت می کند و از نرم افزارهای چهره شناسی گرفته تا نرم افزارهای پرداختی در این کشور و موتورهای جستجو همگی در چین بسرعت در حال رشد است.

از سوی دیگر شمار کارشناسان هوش مصنوعی در چین اکنون به بالای ۲۰ هزار نفر رسیده در صورتی که این رقم برای کره جنوبی فقط ۲ هزار و ۶۰۰ نفر است البته چین در این بخش از آمریکا که دارنده ۲۸ هزار کارشناس در این عرصه است، عقب تر حرکت می کند.

بازار هوش مصنوعی درچین در آینده با سرعت بیشتر توسعه خواهد یافت زیرا شرکت های دولتی،  خصوصی و بسیاری از موسسات روی استارت آپ های جدیدی کار می کنند که بخش های مختلفی از زندگی را در بر می گیرد.

امروز هوش مصنوعی در چین کارکردهای مختلفی در صنایع مختلف دارد در صنایع خرده فروشی، خانه های هوشمند، حمل و نقل و امنیت از این هوش استفاده می شود و اسکنرهای چهره شناسی در ایستگاه های مختلف نصب شده است که افراد را از روی حساب های بانکی آنها به راحتی شناسایی می کند.

آکادمی فناوری ارتباطات و اطلاع رسانی چین گزارش کرده است که ۴۰ درصد از شرکت هایی که گرایش کاری آنها به هوش مصنوعی مرتبط است به دنبال دستیابی به فناوری های جدیدتری در این بخش هستند و ۲۷ درصد هم روی ساخت ربات های پیشرفته متمرکز شده اند.

«شری شیه» از کارشناسان شرکت فناوری هوش مصنوعی بابل می گوید که انواع فناوری های هوش مصنوعی می تواند کارکردهای بهتری برای مردم چین داشته باشد آنها از نرم افزارهای مرتبط با این فناوری می توانند حتی برای کارهایی چون ترجمه زبان های مختلف استفاده کنند و با این حساب دیگر نیازی به ترجمه گرهایی نظیر گوگل نخواهند داشت.

وی می گوید که چین در عرصه هوش مصنوعی خیلی عمیق و زیربنایی در حال پیشرفت است و به جرات می توان گفت که در آینده پیشرو جهان خواهد بود.

شرکت فناوری بابل پکن از جمله همین شرکت ها است که به گفته این کارشناس استارت آپ هایی در اختیار مردم گذاشته است که به آنها امکان می دهد ۵۳ زبان را ترجمه کنند.

هوش مصنوعی و فناوری طبیعتا در آینده زندگی بشر اهمیت زیادی خواهد داشت و بسیاری بر این باورند که زندگی مردم را بهتر خواهد کرد و چین بسیار امیدوار است که در این راستا بتواند خدماتی هرچه قویتر و سریعتر در اختیار مردم خود قرار دهد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *